Fotoğraf Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Fotoğraf Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Fotoğraf;  doğada var olan maddi varlık ve şekilleri yani görüntüleri; fotoğraf makinesi, ışık, optik, elektronik ve kimyasal maddeler  kullanarak ışığa duyarlı cam, kağıt veyahut bir yüzey üzerine saptama yöntemidir. Özetle ışıkla çizmektir fotoğraf.  Kelime anlamı ise; Yunanca Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşan ingilizce ‘Photography’ sözcüğünün karşılığıdır.

Fotoğraf sözcüğü ilk kez İngiliz SirJohn F. W. Herschel (1792-1871) tarafından 1840 yılında kullanılmıştır. Sir John, yakın arkadaşı olan İn­giliz bilim adamı William Henry Fox Talbotun (1800-1877) uyguladığı yeni yön­temle, yüzey üzerinde elde ettiği görüntüye fotoğraf adını vermiştir. Yunanca photos ‘ışık’ ve graphos ‘çizmek’ sözcüklerinden oluşan Photography İngilizce de fotoğraf karşılığı olarak kullanılır. Yani fotoğraf İngilizce bir sözcüktür, kökeni ise Yunanca’dır.

 

Fotoğraf makinesinin görevi görüntü oluşturmaktır. Fotoğrafın  bulunuşuyla ilgili olarak iki temel tarihsel gelişme vardır. Birincisi, yüzey üzerinde hayali görüntünün oluşturulması. İkincisi ise yüzey üzerinde gerçek görüntünün elde edilmesidir. İnsanoğlu tarihin ilk günlerinden beri yüzey üzerinde çeşitli görüntüler görmüştür. Gördükleri bu görüntüleri mağara duvarlarına, taşlara, parşömenlere, kağıda çizerek aktarmaya çalışmışlardır. Fotoğrafta aslında bu ihtiyacın bir karşılığı sonucu ortaya çıkmıştır.

 

Günümüz teknolojisinin de ilerlemesiyle insanların günlük yaşamda yer alan yegane unsurlardan biride artık fotoğraftır. Özellikle cep telefonlarıyla fotoğraf çekilebilmesi ve cep telefonlarındaki fotoğraf teknolojisinin oldukça ilerlemesi fotoğraf çekilmesini oldukça artırmıştır. Günümüzde artık hemen hemen herkes mutlaka bir fotoğrafla iç içedir. İşimizden tutun bilgisayarımıza kitaplardan tutun dergilere hemen her alanda fotoğrafla karşı karşıyayız.

 

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Hakkımızda
Mevsimce Fotoğraf Blog sayfamızda sizler ile fotoğrafçılığın temel taşlarından, ipuçlarından oluşan ve deneyimlerimizden derlediğimiz yazılarımızı burada paylaşıyor olacağız. Ek olarak sektör ile ilgili gelişmelere de deyinmeye çalışacağız.
Son paylaşılanlar
popüler etiketler
Galeri – Portfolyo